Ministerul Afacerilor Interne prezent la Campionatul European de Înot al Polițiștilor

Ministerul Afacerilor Interne va fi reprezentat la cea de a XIV-a ediţie a Campionatului European de Înot al Poliţiştilor de către patru sportivi, selecţionaţi în cadrul unei competiţii interne ce a fost organizată de către M.A.I. la Brăila, în perioada 9 – 12 iulie a.c.Trei dintre aceştia sunt angajaţi ai Poliţiei Române, respectiv Ungureanu Dragoş (IGPR – locul I la proba 50 m liber, categoria sub 35 ani), Lupu Valentin Andrei (IPJ Prahova – locul I la proba 200 m liber, categoria sub 35 ani) şi Belciugan Angelo (IPJ Brăila – locul I la proba 100 m liber, categoria sub 35 ani).Cea de-a patra sportivă care va reprezenta România la acest campionat european este Cozma Ionela, angajată a Clubului Sportiv Dinamo. Înotătoarea a obţinut două medalii de aur şi una de argint în cadrul ediţiei precedente a Campionatului European de Înot al Poliţiştilor ce s-a desfăşurat în Spania. Ediţia din acest an a Campionatului European de Înot al Poliţiştilor a fost organizată la Dnepropetrovsk, în Ucraina, şi se desfăşoară în perioada 10-14 septembrie.