Astăzi, 25 mai a.c., la sediul M.A.I., a avut loc o videoconferinţă condusă de secretarul de stat, şeful Departamentului Ordine şi Siguranţă Publică, chestor principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea, în cadrul căreia au fost analizate măsurile privind activităţile de planificare şi coordonare a acţiunilor desfăşurate pe timpul manifestaţiilor religioase prilejuite de Sărbătoarea Rusaliilor catolice, în judeţele Bacău, Harghita, Covasna şi Mureş.În acest context, secretarul de stat a solicitat angajaţilor M.A.I., ca prin măsurile aplicate, să asigure desfăşurarea manifestaţiilor într-un cadru legal de siguranţă şi ordine publică.La videoconferinţă au participat inspectorii şefi ai inspectoratelor de poliţie, jandarmi şi pentru situaţii de urgenţă din judeţele respective, precum şi reprezentanţi ai structurilor centrale şi locale implicate în gestionarea manifestaţiilor organizate cu prilejul Sărbătoririi Rusaliilor.
Videoconferință pe tema gestionării ordinii publice pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Rusaliilor catolice
Alte articole: