Polițist din Capitală în încercarea de a doborî recordul Guiness Book

Agentul de poliție Cernat Dănuț, care va alerga la Maratonul București Raiffeisen Bank 2017, ediția a X-a, și-a propus să doboare recordul Guiness Book, deținut de polițistul britanic Paul Swan din anul 2011 la maratonul de la Londra, când acesta a înregistrat un timp de 3 ore, 9 minute, 52 de secunde la categoria ”poliție”. Agentul de poliție Cernat Dănuț, în vârstă de 46 de ani, își desfășoară activitatea în cadrul Brigăzii pentru Transport Public a Poliției Capitalei și până în prezent a alergat la 143 de maratoane, în peste 30 de țări europene. Polițistul deține 10 titluri de campion național Master, iar în anul 2014 a câștigat maratonul organizat la Kazbegi, în Georgia. De asemenea, a fost medaliat de două ori cu bronz la Jocurile Mondiale ale Polițiștilor și Pompierilor, organizate în Belfast, Irlanda de Nord și a câștigat alte două medalii de bronz la Campionatele Mondiale Master (veterani) organizate la Linz, în Austria și la Clermont, în Franța. Agentul de poliție Cernat Dănuț a mai participat și la Campionatele Mondiale de Maraton ale Polițiștilor la Siofok, Ungaria și la Praga, Cehia, precum și la Campionatul European de Maraton al Polițiștilor, organizat în Graz, Austria. I.G.P.R. – Serviciul Informare și Relații Publice