În acest sfârşit de săptămâne, 11 tineri s-au ales cu dosare penale pentru deţinere şi consum de droguri în urma acţiunilor desfăşurate de poliţiştii antidrog pe litoral. În perioada 13–15 august a.c., poliţiştii Serviciului Antidrog din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Constanţa au desfăşurat o acţiune pentru prevenirea şi combaterea traficului şi consumului de droguri pe litoral.În urma acţiunilor întreprinse de poliţişti, 11 tineri cu vârste cuprinse între 19 şi 34 de ani au fost prinşi în flagrant, în timp ce deţineau droguri pentru consumul propriu. Astfel, au fost depistate 6 grame de cocaină, 11 comprimate ce conţin droguri de mare risc, 7,5 grame de cannabis şi 3 grame de substanţe etnobotanice, interzise conform prevederilor Legii 143/2000 privind combaterea traficului şi consumului ilicit de droguri. Faţă de aceste persoane au fost întocmite dosare penale pentru săvârşirea infracţiunii de detinere de droguri pentru consum propriu, fără drept, faptă prevăzută de art.4 din Legea nr.143/2000, şi pedepsită cu închisoarea de la 2 la 5 ani.CENTRUL DE INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICE – IGPR
Dosare penale pentru deţinere şi consum de droguri
Alte articole: