O delegaţie a Ministerului Administraţiei şi Internelor condusă de Secretarul de Stat, şef al Departamentului Schengen, chestor şef de poliţie, Marian Tutilescu participă, la Timişoara, la activităţile prilejuite de vizita efectuată de Înaltul Comisar ONU pentru Refugiaţi (UNHCR), Antonio Guterres, la Centrul de Tranzit în Regim de Urgenţă (CTRU) aflat în administrarea Oficiului Român pentru Imigrări.Înaltul Comisar al Naţiunilor Unite pentru Refugiaţi, Antonio Guterres se află în România, în perioada 27-28 mai, iar în cursul zile de astăzi, a vizitat Centrul de Tranzit în Regim de Urgenţă de la Timişoara – primul astfel de proiect din lume, considerat drept model de către comunitatea internaţională în ceea ce priveşte evacuarea de urgenţă a refugiaţilor a căror securitate sau protecţie nu poate fi asigurată în prima ţară de azil.
Vizită la Centrul de Tranzit în Regim de Urgenţă Timişoara
Alte articole: