Sâmbătă, 29 mai a.c., începând cu ora 10.00, Jandarmeria Română organizează în parteneriat cu Federaţia Română de Rugby „Ziua Porţilor Deschise pentru Copii”, acţiune ce se va desfăşura în Baza de Pregătire şi Antrenament a Jandarmeriei (strada Jandarmeriei, nr. 9-11, sector 1, Bucureşti). Jandarmii au pregătit pentru cei mici diverse competiţii sportive, ateliere de prezentare a echipamentului şi tehnicii auto folosite pe timpul executării misiunilor, un atelier criminalistic, exerciţii demonstrative cu caii şi câinii de serviciu, precum şi exerciţii de restabilire a ordinii publice, prezentate de luptătorii din cadrul Brigăzii Speciale de Intervenţie a Jandarmeriei. De asemenea, copiii se vor putea antrena alături de jandarmi (escaladă, coborîre în rapel, pista psihologică etc.) şi se vor putea plimba cu maşinile de intervenţie folosite pe timpul executării misiunilor. Tot cu acest, prilej copiii vor putea participa la o competiţie de rugby, la finalul căreia câştigătorii vor primi diplome şi cupe. Jandarmii adresează invitaţia de a petrece această zi împreună, tuturor celor mici! PROGRAM: 10.00-10.05 Anunţarea evenimentului şi începerea competiţiei sportive; 10.05-12.00 Desfăşurarea competiţiei sportive şi prezentarea diferitelor ateliere copiilor neangrenaţi în jocuri; 12.00-12.30 Înmânarea cupelor şi diplomelor; 12.30-12.40 Prezentarea demonstraţiei ecvestre; 12.40-12.50 Prezentarea demonstraţiei cu câinii de serviciu; 12.50-13.10 Prezentarea unui exerciţiu demonstrativ – restabilirea op/intervenţie antiteroristă; 13.10-14.00 Prezentarea atelierelor.* * *Jurnaliştii acreditaţi pe lângă Inspectoratul General al Jandarmeriei (Str. Jandarmeriei nr. 9-11, sector 1, Bucureşti) sunt invitaţi să participe la această activitate. SERVICIUL INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICEIGJR
Jandarmeria Română – „Ziua Porţilor Deschise pentru Copii”
Alte articole: