* Poliţiştii de frontieră din cadrul SPF Moldova Veche au confiscat aproximativ 25.000 pachete de ţigări de contrabandă, transportate cu o ambarcaţie de un cetăţean român, din Serbia în România;* Pentru reţinerea traficantului, care nu s-a supus somaţiilor verbale, poliţiştii de frontieră au fost nevoiţi să folosească armamentul din dotare, fiind trase mai multe focuri de avertisment în plan vertical;* Sub îndrumarea procurorului DIICOT, în cauză sunt cercetate 5 persoane pentru contrabandă şi asociere în vederea săvârşirii de infracţiuni.În data de 22.05.2010, între orele 21.00-24.00, la Sectorului P.F. Moldova-Veche, judeţul Caraş Severin, s-a desfăşurat o acţiune pe linia combaterii contrabandei de ţigări. Astfel, pe directia km flv. 1052, poliţiştii de frontieră au observat cu ajutorul aparaturii de vedere pe timp de noapte, la malul sârbesc al Dunării, o barcă în care se afla o persoană ce încărca mărfuri dintr-un camion. S-a dispus monitorizarea respectivei ambarcaţii concomitent cu mobilizarea patrulelor terestre şi fluviale ale poliţiştilor de frontieră pentru a acţiona în vederea reţinerii acesteia la apropierea de malul românesc. În acest scop, pentru oprirea bărcii şi reţinerea persoanei aflate în aceasta, care nu s-a supus somaţiilor verbale, poliţiştii de frontieră au executat şase focuri de armă în plan vertical, cu respectarea prevederilor legale.Bărbatul a refuzat însă să se supună somaţiilor legale şi a acostat la malul românesc al Dunării, lângă o grădină din localitatea Măceşti, de unde, profitând de întuneric şi de terenul mlăştinos, a reuşit să se refugieze într-o casă din apropiere. În barca abandonată de bărbat, poliţiştii de frontieră au descoperit cantitatea de 24.640 pachete ţigări, în valoare aproximativă de 123.200 lei. Persoana în cauză a fost identificată ca fiind un tânăr de 18 ani, domiciliat în Moldova Nouă, acesta fiind cercetat, alături de alte 4 persoane implicate în caz, de poliţiştii de frontieră, sub directa îndrumare a procurorului DIICOT, pentru săvârşirea infracţiunilor de contrabandă şi asociere în vederea săvârşirii de infracţiuni. Ţigările şi barca echipată cu 2 motoare au fost ridicate în vederea confiscării, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile legale ce se impun.Imagini video – disponibile pe site-ul www.politiadefrontiera.roBiroul de Presa din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră
Contrabandă pe fluviul Dunărea oprita cu focuri de arma
Alte articole: