La data de 13.03.2012, ofiţerii Direcţiei Generale Anticorupţie – Serviciul Judeţean Anticorupţie Dolj, sub coordonarea procurorului desemnat din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Dolj, în baza informaţiilor furnizate de conducerea I.P.J. Dolj şi cu sprijinul S.R.I. – Dolj, au prins în flagrant un agent de poliţie din cadrul Biroului Poliţiei Rutiere, care a pretins şi primit de la un investigator sub acoperire 100 lei pentru a nu-l sancţiona contravenţional ca urmare a încălcării unor reguli la regimul circulaţiei pe drumurile publice. În fapt, la data de 12.01.2012, un cetăţean a sesizat D.G.A. – Dolj cu privire la faptul că, în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în Ucraina, a fost oprit de către ag. de poliţie C.F., care i-a pretins 600 lei pentru a nu-l sancţiona contravenţional întrucât geamurile autoturismului său aveau o folie protectoare ce nu corespunde standardelor RAR. În baza denunţului şi a supravegherilor informative efectuate, procurorul de caz a dispus introducerea în cauză a unor investigatori sub acoperire. Astfel, la data de 13.03.2012, în jurul orelor 15:30, în timp ce se deplasa pe strada Calea Bucureşti din Craiova, investigatorul sub acoperire a fost oprit în trafic de către ag. de poliţie C.F. pentru că a întors autoturismul prin loc nepermis. Pentru a nu-l sancţiona contravenţional şi a nu-i reţine permisul de conducere, poliţistul i-a pretins 100 lei. Investigatorul i-a înmânat suma pretinsă, bancnotele fiind tratate anterior criminalistic.Procurorul desemnat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Dolj a dispus reţinerea inculpatului pentru 24 de ore pentru comiterea infracţiunii de luare de mită în formă continuată, prevăzută de art. 254 Cod Penal şi Legea 78 / 2000.D.G.A. – Biroul Informare şi Relaţii Publice
Poliţist prins în flagrant în timp ce primea mită pentru a nu aplica o sancţiune contravenţională
Alte articole: