DEPISTAŢI SUB EFECTUL DROGURILOR LA VOLAN Doi bărbaţi din Lugoj au fost depistaţi la volanul autoturismelor, sub influenţa substanţelor stupefiante / De asemenea, aceştia aveau suspendat dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice / Suspecţilor li s-a întocmit dosar penal. La data de 1 iulie a.c., în jurul orei 22.00, poliţiştii au oprit pentru control în Lugoj, Judeţul Timiş, două autoturisme conduse de T. Silviu, de 29 de ani, respectiv L. Florin, de 25 de ani, ambii din localitate.În urma controlului, în primul autoturism, poliţiştii au găsit o pungă cu o substanţă de culoare bej, de aproximativ cinci grame. Totodată, în baza verificărilor efectuate, s-a constatat că cei doi conducători auto aveau dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice suspendat. Suspecţii au fost conduşi la spital pentru recoltarea probelor biologice de sânge. În cauză, cei doi bărbaţi sunt cercetaţi pentru săvârşirii infracţiunilor de conducere a unui autovehicul de către o persoană având dreptul de a conduce suspendat şi conducerea unui autovehicul de către o persoană aflată sub influenţa produselor stupefiante şi, totodată pentru deţinere în vederea consumului propriu de droguri fără drept, fapte prevăzute şi pedepsite de art. 86, alin. 2 şi 87, alin. 2 din O.U.G 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice şi Legea 143/2000 privind combaterea traficului şi consumului ilicit de droguri. Cercetările continuă de către poliţiştii din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Timişoara. CENTRUL DE INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICEe-mail: presa@politiaromana.rotelefon / fax: 021-316.66.65
Depistati la volan sub efectul drogurilor
Alte articole: