Un autoturism, urmărit internaţional, ce figura ca sustras din Spania a fost identificat şi indisponibilizat de către poliţiştii ialomiţeni.Vineri, 6 aprilie a.c., o patrulă mixtă de ordine şi siguranţă publică a oprit pentru control în trafic, pe raza municipiului Slobozia, o autoutilitară condusă de un tânăr localnic în vârstă de 35 ani.În urma verificărilor efectuate, poliţiştii au stabilit faptul că autoutilitara aparţine unui cetăţean, în vârstă de 47 ani, din comuna Vărăşti, judeţul Giurgiu şi este înmatriculată în Bulgaria, dar figurează ca urmărită internaţional, în bazele de date SCHENGEN.Cercetările derulate suplimentar au relevat faptul că autovehicul respectiv figurează sustras din Spania din anul 2009.A fost luată măsura indisponibilizării autoturismului la sediul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Ialomiţa, în vederea clarificării situaţiei juridice a acestuia prin Biroul Naţional S.I.R.E.N.E.I.G.P.R. – Centrul de Informare şi Relaţii Publice
O autoutilitară sustrasă din spania, descoperită de poliţişti
Alte articole: