Secretarul de stat, şef al Departamentului Ordine şi Siguranţă Publică, chestor principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea, a primit miercuri, 20 iunie a.c., la sediul instituţiei, o delegaţie a Comisiei pentru regiuni şi guvernorate din cadrul Parlamentului Republicii Irak.Pe agenda discuţiilor s-au aflat teme referitoare la sprijinul acordat de România Republicii Irak în procesul de stabilizare şi reconstrucţie, cât şi explorarea posibilităţii dezvoltării cadrului juridic bilateral dintre cele două ţari.De asemenea, partenerul de discuţii şi-a exprimat întreaga mulţumire şi apreciere faţă de ţara noastră pentru efortul depus în acest sens. În acelaşi context, partea română şi-a manifestat deplina disponibilitate de a continua eforturile destinate consolidării unei noi societăţi pe baze democratice şi stabile în Irak. Totodată, delegaţia irakiană şi-a exprimat dorinţa de a continua cursurile organizate de Jandarmeria Română în domeniul afacerilor interne, sub patronajul misiunii „Eujust Lex”. „Sunt convins că aceste cursuri vor continua şi în viitor. Prezenţa în România a delegaţiei irakiene reconfirmă dorinţa comună de intensificare a relaţiilor bilaterale, inclusiv în domeniul afacerilor interne” a declarat chestorul principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea. Informaţii de background: Cursurile organizate de Jandarmeria Română au fost demarate în anul 2007.Până în prezent au fost organizate cinci astfel de activităţi, ultima desfăşurându-se în perioada 30 ianuarie – 10 februarie a.c.Printre temele care au făcut obiectul cursului se numără: Managementul Ordinii Publice, Drept Umanitar, Etică Poliţienească şi Folosirea Forţei.
Șeful D.O.S.P. a primit o delegaţie din cadrul Parlamentului Republicii Irak
Alte articole: