Marţi, 19 iunie a.c., Agenţia Naţională Antidrog (A.N.A.) a găzduit întâlnirea de lucru a membrilor Asociaţiei Operatorilor cu Precursori din România (A.O.P.R.), la care au participat directorul A.N.A, chestor de poliţie Sorin Oprea, preşedintele A.O.P.R., Ciprian Popescu, precum şi reprezentanţii principalilor operatori cu precursori din România.În cadrul acestei întâlniri, directorul Agenţiei Naţionale Antidrog, instituţia cu rol de coordonator naţional al politicilor publice antidrog, a reiterat intenţiile de dezvoltare a parteneriatului cu formele asociative ale operatorilor cu precursori.Una dintre priorităţile Agenţiei Naţionale Antidrog, reconsiderate în urma reorganizării acesteia în cursul anului 2011, a reprezentat-o reluarea şi dezvoltarea parteneriatului cu societatea civilă în vederea perfecţionării politicilor în domeniul precursorilor, de o manieră care, pe de o parte, să nu aducă prejudicii activităţilor comerciale, iar, pe de altă parte, să răspundă dezideratului de prevenire a deturnării acestor substanţe din circuitul licit.Reuniunea a fost dedicată, în exclusivitate, problemelor asociaţiei, iar discuţiile au vizat perspectivele de dezvoltare ale A.O.P.R prin cooptarea de noi membri, dezbaterea politicilor în domeniul precursorilor şi necesitatea implicării A.O.P.R în elaborarea noii strategii naţionale antidrog, precum şi a altor documente programatice aferente domeniului precursorilor de droguri. A.N.A. – Compartimentul Relaţii Publice
A.N.A., gazdă a reuniunii asociaţiei operatorilor cu precursori din România
Alte articole: