Miercuri, 13 iunie a.c., la sediul M.A.I., secretarul de stat, Şef al Departamentului Ordine şi Siguranţă Publică, chestor principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea, a primit o delegaţie internaţională formată din 20 de ofiţeri stagiari, reprezentanţii prestigioasei Şcoli de Război din cadrul Ministerului Apărării din Republica Franceză. Scopul principal al vizitei de lucru l-a reprezentat schimbul de experienţă în domeniul cooperării internaţionale din perspectiva gestionării şi participării forţelor armate la gestionarea crizelor de mare amploare. În cadrul acestei vizite, partenerii francezi s-au arătat interesaţi de abordarea operativă a structurilor cu atribuţii în domeniul ordinii publice din cadrul M.A..I, precum şi de modul de aplicare a managementului crizelor în gestionarea evenimentelor publice de amploare.În cadrul discuţiilor, chestorul principal Ioan Cabulea a reliefat rolul esenţial pe care reprezentanţii autorităţile de aplicare a legii îl au în comunitate: “Reprezentaţi profesii nobile, caracterizate prin concepte de ordin structural şi procedural, axate pe principiile de bază ale umanităţii: respectul faţă de lege, apărarea drepturilor omului, loialitatea faţă de ţară şi instituţia cărora le aparţinem şi, mai ales, îndeplinirea misiunilor specifice în slujba propriilor cetăţeni, ai căror ambasadori le suntem cu onoare”. Totodată, a subliniat importanţa cooperării româno-franceze în domeniul poliţienesc, apreciind conlucrarea celor două state ca fiind un ghid de bune practici la nivel european.Secretarul de Stat Ioan Căbulea, alături de Directorul General al Direcţiei Management Operaţional din M.A.I., chestor de poliţie Adrian Romanică, a prezentat delegaţiei franceze principiile de aplicare a managementului situaţiilor de urgenţă, precum şi modalitatea de organizare şi funcţionare a Departamentului de Ordine şi Siguranţă Publică din M.A.I. În acelaşi context, ofiţerii francezi au vizitat Centrul Naţional de Conducere a Acţiunilor de Ordine Publică, în care ofiţerii români au prezentat aspecte legate de abordarea în sistem integrat a situaţiilor de criză, exemplificând buna cooperarea a structurilor subordonate M.A.I cu ocazia desfăşurării la Bucureşti a Finalei Europa League.În încheiere, oficialul M.A.I i-a felicitat pe responsabilii români şi francezi, care şi-au adus contribuţia la crearea condiţiilor optime pentru desfăşurarea cu foarte bune rezultate a acestei vizite de studiu şi a urat succes stagiarilor, în vederea valorificării pe deplin a oportunităţilor pe care această promoţie a Şcolii de Război le oferă celor care-şi pun viaţa în slujba societăţii. * * * În perioada 11-13 iunie 2012, o delegaţie formată din 20 de ofiţeri (dintre care 17 din Franţa, 1 din Norvegia, 1 din Camerun, 1 din Congo) ai Şcolii de Război din cadrul Ministerului Apărării din Republica Franceză a efectuat o vizită de studiu în România. Tema principală a vizitei de studiu a vizat participarea forţelor armate la gestionarea crizelor de mare amploare.În cadrul schimbului de experienţă, reprezentanţii Şcolii de Război au vizitat Centrul Naţional de Coordonare şi Conducerea Intervenţie, Centrul de Cooperare Poliţienească Internaţională, precum şi Inspectoratul General al Jandarmeriei Române.
Vizită de lucru a reprezentanților Şcolii de Război din cadrul Ministerului Apărării din Republica Franceză, la sediul M.A.I.
Alte articole: