În ultimele 24 de ore, la nivelul staţiunilor de pe Litoral, polițiștii constănțeni au fost organizat patru acţiuni care au avut ca scop prevenirea și combaterea faptelor antisociale, fiind aplicate 89 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 110.480 lei. Dintre acestea menționăm:Serviciul Investigarea Fraudelor a organizat o acţiune specifică sezonului estival, în colaborare cu reprezentanţii Gărzii Financiare, ai Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorului şi ai Agenţiei de Mediu Constanţa, în urma căreia a fost identificat T. Daniel, de 42 ani, din Medgidia, administrator al unei societăţi comerciale din Eforie Nord, unde difuza muzică ambientală fără a fi autorizat şi peste nivelul maxim admis de zgomot. În cauză au fost aplicate măsuri de sancţionare, cercetările fiind continuate de către poliţiştii Serviciul de Investigarea Fraudelor.De asemenea, în cadrul aceleiaşi acţiuni a fost identificată o societate comercială din Mamaia, administrată de C. Laurenţiu, de 53 ani, din Constanţa, care desfăşura activităţi de alimentaţie publică fără a deţine casă de marcat. Administratorul a fost sancţionat contravenţional de reprezentanţii Gărzii Financiare cu suma de 8.000 lei pentru nerespectarea prevederilor O.G. 28/1999, fiind luată măsura complementară a suspendării activităţii pentru o perioadă de 3 luni.I.P.J. Constanța – Compartimentul Relaţii Publice
Acțiuni ale polițiștilor constănțeni pentru prevenirea faptelor antisociale pe Litoral
Alte articole: