Poliţiştii ilfoveni au descoperit într-un container, în curtea unei societăţi comerciale din Popeşti-Leordeni, 400 kilograme de deşeuri periculoase, pentru care nu s-a luat măsura neutralizării sau eliminării totale.La data de 3 aprilie a.c., poliţişti din cadrul Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase Ilfov şi comisari ai Gărzii Naţionale de Mediu – Comisariatul Judeţean Ilfov s-au deplasat la sediul unei societăţi comerciale din oraşul Popeşti-Leordeni, judeţul Ilfov, cu obiect de activitate producerea de vopsea şi diluanţi.Cu ocazia verificărilor, în curtea societăţii, într-un container metalic, oamenii legii au descoperit 400 kilograme de deşeuri periculoase, pentru care nu s-a luat măsura neutralizării sau eliminării totale. Pe numele lui Ş.D., de 62 de ani, în calitate de administrator al unităţii, s-a întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de neluare a măsurilor de eliminare totală a deşeurilor periculoase. I.G.P.R. – Centrul de Informare și Relații Publice
Administrator cercetat pentru încălcarea regimului legal al deșeurilor periculoase
Alte articole: