Campionatul de Karate al Ministerului Afacerilor Interne a fost câştigat de echipa Poliţiei Române

Echipa Poliţiei Române a câştigat Campionatul de Karate al Ministerului Afacerilor Interne, competiţie ce s-a desfăşurat la Arad, la finalul acestei săptămâni, în intervalul 5-6 martie a.c.. Pe locurile doi şi trei s-au clasat echipa Jandarmeriei Române şi cea a Inspectoratului General pentru Situații de Urgență.La startul competiției s-au aliniat peste 50 de sportivi, reprezentanţi ai structurilor Ministerului Afacerilor Interne din întreaga ţară. Aceştia au concurat în cadrul a două probe – kata, respectiv kumite, pe categorii distincte – feminin şi masculin, concursul fiind jurizat de către o echipă de arbitri din cadrul federaţiei române de specialitate. La proba de kata, categoria feminin, primul loc a fost câștigat de Tănăsescu Corina, reprezentanta poliției prahovene, în timp ce la categoria masculin s-a impus Tâmpeanu Mihai din cadrul Inspectoratului de Poliție al Judeţului Galați.La secțiunea kumite, categoria feminin, locul I a revenit reprezentantei Inspectoratului de Jandarmi Județean Galați, Mocanu Diana. La aceeași probă, categoria 67 kg. masculin, concursul a fost câștigat de Bîrgu Răzvan din cadrul Serviciul Operațiuni Speciale Bacău, în timp ce la categoria de greutate 75 kg., podiumul a revenit aceluiași Tâmpenu Mihai din cadrul I.P.J. Galaţi, câștigătorul probei de kata.La categoria de greutate 84 kg., locul I la masculin a fost adjudecat de Curileac Florin din cadrul Inspectoratului Judeţean pentru Situaţii de Urgență Satu Mare, în timp ce la categoria grea (peste 84 de kg.) a fost declarat câștigător Tătar Marius, reprezentantul poliţiei arădene.La finalul competiţiei, în urma însumării punctelor obţinute de către reprezentanţii structurilor M.A.I. participante, Poliţia Română a fost desemnată câştigătoarea campionatului. Medaliile de argint şi broz au fost câştigate de către echipele Jandarmeriei Române şi Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgență.Competiţia din acest an a fost organizată cu sprijinul Direcţiei Informare şi Relaţii Publice a M.A.I., în colaborare cu structurile teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne.