Astăzi a avut loc la Bruxelles prima reuniune a Comitetului de Securitate Internă sub Preşedenţia belgiană a Consiliului Uniunii Europene. La această reuniune, a participat şi o delegaţie română, condusă de domnul chestor principal de poliţie Ioan-Nicolae Căbulea, adjunct al şefului Departamentului de Ordine şi Siguranţa Publică din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor. Principalele subiecte ce au fost dezbătute de către Comitetul de Securitate Internă au fost:Programul de lucru al grupului, proiectul Harmony, iniţiat de PRES BE a UE, care îşi propune o îmbunătăţire a Modelului european de informaţii Operative, procesul OCTA de evaluare a ameninţărilor criminalităţii organizate la nivelul UE şi implementarea pactului european împotriva drogurilor. Şeful delegaţiei române a subliniat importanţa programului de lucru al COSI în contextul eforturilor comunitare de combatere a migraţiei ilegale, România fiind deja implicată activ în grupul de proiect pentru dezvoltarea unei imagini informaţionale pre-frontaliere comune, parte a sistemului european Eurosur. Domnul chestor principal de poliţie Ioan-Nicolae Căbulea a cerut stabilirea coordonatelor acestui proiect pe două niveluri: regional şi european. România s-a arătat în favoarea acordării unui rol de coordonator EUROPOL-ului. În marja acestei reuniuni, şeful delegaţiei române a avut o reuniune bilaterală cu directorul executiv al Frontex, domnul Ilka Laitinen. Delegaţia română a prezentat, pe scurt, ultimele progrese înregistrate de România în parcursul de aderare la spaţiul Schengen. Şeful Agenţiei Europene pentru Managementul Operational al Frontierelor Externe ale UE şi-a exprimat deplina încredere ca termenul de aderare a România la spaţiul Schengen, respectiv martie 2011, va fi respectat. În incheiere, acesta a mulţumit pentru disponibilitatea dovedită de România în ceea ce priveşte implicarea în operaţiunile comune organizate sub egida Frontex.
Delegaţie română la COSI
Alte articole: