Detaşamentul I.G.S.U. îşi încetează misiunea în Republica MoldovaÎn cursul acestei zile, Detaşamentul de intervenţie al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă îşi încetează misiunea în Republica Moldova şi se întoarce în ţară. Acesta a acţionat, în perioada 9 iulie – 6 august, pentru limitarea şi înlăturarea efectelor negative ale inundaţiilor provocate de revărsarea râului Prut pe raza localităţilor Nemţeni, Cotul Morii, Obileni şi Sărăteni din raionul Hânceşti, Republica Moldova.În perioada menţionată, Detaşamentul de intervenţie al României a executat 522 misiuni de intervenţie, în medie 18 pe zi, dintre care:• 55 pentru salvarea şi evacuarea a 334 persoane;• 162 pentru evacuarea şi recuperarea animalelor şi bunurilor populaţiei;• construcţia, consolidarea şi supraînălţarea a 1.100 m dig;• 6 pentru asigurarea transportului cu ambarcaţiunile, a sacilor încărcaţi cu pământ în zone greu accesibile de pe digurile de protecţie;• 6 pentru închiderea breşei din localitatea Nemţeni;• 3 pentru asigurarea evacuării apei din incinta inundată prin breşa executată pe raza localităţii Leuşeni (lângă vama Albiţa – jud. Vaslui)• 244 pentru evacuarea apei din gospodăriile populaţiei şi incintele inundate;• 3 pentru evacuarea apei de pe căile de comunicaţii pentru redarea acestora circulaţiei publice;• 35 transporturi de efective şi materiale, la punctele de lucru, cu autocamioanele şi ambarcaţiunile din dotare, în sprijinul Serviciului de Protecţie Civila şi Situaţii Excepţionale şi a Poliţiei din localitatea Cotul Morii;• 8 de asistenţă tehnică de specialitate şi evaluare primară a distrugerilor.COMPARTIMENTUL INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICE
Detaşamentul IGSU îşi încetează misiunea în Republica Moldova
Alte articole: