Cererile de pașapoarte simple electronice/pașapoarte simple temporare se depun personal, în țară, la oricare serviciu public comunitar de pașapoarte cât și pe site-urile instituțiilor prefectului, preponderent în baza programărilor on-line efectuate pe platforma hub.mai.gov.ro/epasapoarte.
În situația în care nu reușiți să efectuați o programare prealabilă în vederea depunerii cererii de eliberare a pașaportului, precizăm că, atât la nivelul SPCP București, cât și al celorlalte structuri de pașapoarte teritoriale, sunt înregistrate, în măsura disponibilității, și solicitările persoanelor care nu au efectuat în prealabil programare on-line pe platforma hub.mai.gov.ro/epasapoarte.