Începând cu cel de-al doilea transport de deşeuri periculoase prevăzut la alin. (3) din H.G.R. nr. 1061/2008, expeditorul este obligat să informeze inspectoratul județean pentru situaţii de urgenţă cu 48 de ore înaintea efectuării fiecărui transport de deşeuri periculoase, prin fax, notă telefonică sau e-mail.
În informarea transmisă inspectoratului județean pentru situaţii de urgenţă se precizează cantitatea de deşeuri periculoase care se transportă, numărul formularului de aprobare a transportului deşeurilor periculoase în baza căruia se realizează acesta şi date pentru identificarea transportatorului, aşa cum sunt prevăzute în formularul de expediţie/transport deşeuri periculoase.