Aceste persoane trebuie să îndeplinească următoarele condiții:
- posedă un document valabil de trecere a frontierei de stat, care este acceptat de statul român;
- posedă viză sau permis de ședere acordate în condițiile prevederilor O.U.G. 194/2002 sau, după caz, poseda orice autorizație care conferă titularului drept de tranzit ori de ședere pe teritoriul României în baza actelor normative ale Uniunii Europene, obligatorii și aplicabile pentru România, dacă prin înțelegeri internaționale nu s-a stabilit altfel;
- prezintă, în condițiile O.U.G. 194/2002, documente care justifică scopul și condițiile șederii lor și care fac dovada existenței unor mijloace corespunzătoare atât pentru întreținere pe perioada șederii, cât și pentru întoarcerea în țara de origine sau pentru tranzitul către alt stat în care există siguranța ca li se va permite intrarea;
- prezinta garanții ca li se va permite intrarea pe teritoriul statului de destinație sau că vor părăsi teritoriul României, în cazul străinilor aflați în tranzit;
- nu sunt incluși în categoria străinilor împotriva cărora s-a instituit măsura interzicerii intrării in România sau care au fost declarați indezirabili;
- pe numele lor nu au fost introduse semnalări în Sistemul de Informații Schengen în scopul nepermiterii intrării;
- nu prezintă un pericol pentru apărarea și siguranța națională, ordinea, sănătatea ori morala publică.