Copiii cu o înălţime de până la 135 cm pot fi transportaţi în autovehicule doar dacă sunt fixaţi sau prinşi cu ajutorul unui dispozitiv de fixare în scaun pentru copii instalat în autovehicul.
Nu se aplică în cazul transportului în autovehicule destinate transportului public sau în cazul transportului în taxi.
Copiii cu o înălţime de peste 135 cm pot fi transportaţi în autovehicule doar dacă poartă centuri de siguranţă pentru adulţi, reglate astfel încât să nu treacă peste zona gâtului sau feţei sau sunt fixaţi sau prinşi cu ajutorul unui dispozitiv de fixare în scaun pentru copii instalat în autovehicul.
Dispozitivul de fixare în scaun pentru copii se instalează pe locurile din spate ale autovehiculului.
Prin exceptie pot fi montate inclusiv pe locul din faţă destinat pasagerilor doar dacă se indeplinesc cumulat următoarele condiții:
- dispozitivele sunt destinate în acest sens potrivit instrucţiunilor producătorului;
- conducătorul dezactivează airbagul frontal corespunzător locului.
Se exceptează de la obligaţia de a fi fixat sau prins cu ajutorul unui dispozitiv de fixare în scaun pentru copii ori de a purta centura de siguranţă pe timpul transportului copilul pentru care este eliberat un certificat medical de scutire pe motiv medical grav în care să fie menţionată afecţiunea care contraindică purtarea acestor sisteme de siguranţă iar transportul se realizează pe locurile din spate ale autovehiculului. În cazul copilului în vârstă de până la 3 ani, transportul se realizează sub supravegherea unei persoane, alta decât conducătorul de autovehicul. Conducătorul de autovehicul care transportă un copil în acest condiţii are obligaţia să aibă asupra sa certificatul medical, în conţinutul căruia trebuie să fie menţionată durata de valabilitate a acestuia.