Pentru persoane fizice
Se depune personal cererea-tip, cu datele complete de stare civilă şi motivată, la orice subunitate de poliție în care există ghișeu de cazier judiciar. Cererea trebuie să fie însoțită de actul de identitate.
Copia actului de identitate poate fi trimisă și prin e-mail, la unitatea căreia vă adresați.
Lista cu datele de contact poate fi consultată aici: https://www.politiaromana.ro/ro/politia-romana/unitati-teritoriale
Persoanele domiciliate în străinătate pot solicita eliberarea certificatului de cazier judiciar prin misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României.
În situația în care nu puteți depune cererea personal, certificatul de cazier judiciar se poate solicita şi printr-o altă persoană împuternicită, conform procedurilor legale.
Certificatul de cazier judiciar se eliberează, de regulă, pe loc sau în cel mult 3 zile de la data solicitării, în cazurile în care cererea-tip este depusă în România.
Mai multe detalii, aici:
Pentru persoane juridice
Cererea pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar se depune la orice unitate de poliție conectată la ROCRIS (Sistemul Informatic al Cazierului Judiciar Român).
În acest caz, solicitarea de eliberare a cazierului se depune de către persoana juridică prin reprezentantul legal, care trebuie să își dovedească calitatea, la orice unitate ori subunitate de poliție conectată la la Sistemul Informatic al Cazierului Judiciar Român.
La depunerea cererii tip motivată, reprezentantul legal al persoanei juridice trebuie să mai prezinte și următoarele acte:
- dovada calității de persoană juridică;
- dovada că deponentul este reprezentantul legal al persoanei juridice solicitante (Anexa 38 din HG nr. 345/2010);
- copie de pe actul de identitate al reprezentantului legal;
Copia actului de identitate poate fi trimisă și prin e-mail, la unitatea căreia vă adresați.
Lista cu datele de contact poate fi consultată aici
Certificatul de cazier judiciar se eliberează persoanelor juridice în cel mult 3 zile de la data solicitării.
Informații complete pot fi găsite aici