Fiecare instituție din MAI are propriile structuri de control pentru verificarea posibilelor abuzuri ale angajaților. Așadar, în funcție de calitatea angajatului MAI – polițist, jandarm, polițist de frontieră etc., vă rugăm să adresați sesizarea dumneavoastră conducătorului instituției căreia aparține respectivul angajat.
Puteți accesa formularele on-line de depunere a petițiilor către toate aceste instituții aici: Poliția Română, Jandarmeria Română, Poliția de Frontieră, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, Inspectoratul General pentru Imigrări, Inspectoratul General de Aviație.
În cazul în care angajatul pe care intenționați să-l reclamați deține o funcție de conducere a unei instituții MAI utilizați formularul on-line de trimitere a petițiilor pentru Aparatul Central al MAI.