În situația în care dumneavoastră aveți cunoștință despre un abuz împotriva unui animal, iar acesta se află într-o situație de pericol, vă recomandăm să sesizați serviciul de urgență 112, în vederea intervenției imediate a organelor de poliție. Poliția Animalelor, prin structurile de intervenție constituite la nivel județean vor interveni în ajutorul animalelor în astfel de cazuri.
Totodată, dacă aveți cunoștință despre încălcări ale legislației privind protecția animalelor, care nu necesită intervenția imediată a Poliției, aveți posibilitatea de a informa Direcția pentru Protecția Animalelor prin trimiterea unei petiții prin e-mail, accesând site-ul Poliției Române www.politiaromana.ro, secțiunea Petiții online sau al inspectoratelor județene în competența cărora se află accesând același site www.politiaromana.ro, secțiunile Unități teritoriale – Petiții online.