Astăzi, 14 mai a.c., șeful Departamentului Schengen, Afaceri Europene şi Relaţii Internaţionale, Marian TUTILESCU a avut o întrevedere cu adjunctul ministrului afacerilor externe din M.A.E. saudit, Alteţa Sa Prinţul Khalid Bin Saud Bin Khalid Al Saud, aflat într-o vizită oficială în România.Cei doi demnitari au făcut un schimb de opinii asupra cooperării româno – saudite în domeniul afacerilor interne, fiind exprimată aprecierea faţă de modul în care se derulează aceasta.Discuţiile au evidenţiat dorinţa comună de intensificare a schimbului de informaţii pentru combaterea cu eficienţă a crimei organizate, în special a traficului de droguri, precum şi a terorismului.Totodată, a fost subliniat interesul reciproc pentru dezvoltarea cadrului juridic bilateral în domeniul cooperării poliţieneşti, fiind convenite o serie de priorităţi de acţiune pentru perioada următoare.
Întâlnirea șefului Departamentului Schengen, Afaceri Europene şi Relaţii Internaţionale, Marian TUTILESCU, la sediul M.A.I., cu adjunctul ministrului afacerilor externe din M.A.E. saudit
Alte articole: