Şeful Departamentului Schengen, Afaceri Europene şi Relaţii Internaţionale din cadrul M.A.I., chestor şef de poliţie Marian TUTILESCU, s-a întâlnit astăzi, 12 iunie 2012, la sediul instituţiei, cu procurorul general la Curtea de Apel din Paris, François FALLETTI. În cadrul discuţiei, şeful Departamentului Schengen, Afaceri Europene şi Relaţii Internaţionale a evidenţiat foarte buna cooperare bilaterală în materie poliţienească, care a condus la înregistrarea de progrese în combaterea infracţionalităţii comise pe teritoriul francez de unii cetăţeni români. La rândul său, procurorul general a mulţumit autorităţilor române în general pentru demersurile angajate în soluţionarea cazurilor de delincvenţă de origine română în Franţa şi Ministerului Administrației și Internelor, în special, pentru efortul depus prin detaşarea unui număr mare de poliţişti români, care prin activitatea lor au contribuit la identificarea, în special la Paris, a unui număr de minori români, autori de infracţiuni.De asemenea, oficialul francez a precizat faptul că, în prezent, datorită rezultatelor obţinute cu sprijinul reprezentanţilor I.G.P.R. detaşaţi în Franţa, se poate trece la etapa următoare, care presupune implicarea Justiţiei, respectiv crearea de echipe comune de investigaţii, derularea de anchete comune atât în Franţa, cât şi în România, care să conducă la dezmembrarea reţelelor de criminalitate, condamnarea vinovaţilor şi confiscarea averilor celor care comit infracţiuni. În cadrul discuțiilor, a fost subliniată necesitatea continuării măsurilor deja implementate, astfel încât progresele obţinute în combaterea criminalităţii transfrontaliere să fie consolidate.
Întrevederea șefului Departamentului Schengen, Afaceri Europene şi Relaţii Internaţionale cu procurorul general la Curtea de Apel din Paris
Alte articole: