Astăzi, 13 mai a.c. începând cu ora 12.00, la monumentul eroilor din parcul Cişmigiu s-a desfăşurat un ceremonial militar-religios de comemorare a celor 32 de tineri jandarmi elevi ai Scolii de Subofiţeri Jandarmi „Grigore Alexandru Ghica” Drăgăşani, căzuţi la datorie în timpul celui de al doilea Război Mondial, în Bucureşti. La ceremonial au participat reprezentanţi ai M.A.I., cadre ale Inspectoratului General al Jandarmeriei Române, elevi şi cadre ale Şcolii Militare de Subofiţeri Jandarmi „Grigore Alexandru Ghica” Drăgăşani, veterani de război, precum şi cadre militare în rezervă şi în retragere. Au fost depuse coroane de flori din partea conducerii M.A.I., Ministerului Apărării Naţionale, Jandarmeriei Române, Primăriei Municipiului Bucureşti, Prefecturii Municipiului Bucureşti, Asociaţiei Veteranilor de Război din M.A.I., Asociaţiei Cadrelor în Rezervă şi în Retragere din M.A.I., Şcolii de Subofiţeri Jandarmi „Grigore Alexandru Ghica” Drăgăşani, precum şi din partea Arhivelor Naţionale. De asemenea, cu acest prilej au fost depuse coroane de flori şi la Monumentul “Ultimului Străjer al Capitalei”, ridicat în apropierea Aeroportului Internaţional „Aurel Vlaicu” Băneasa. Ceremonialul s-a încheiat cu defilarea gărzii de onoare a Jandarmeriei Române. SERVICIUL INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICE – I.G.J.R.
Jandarmii îşi comemorează eroii
Alte articole: