Şeful Departamentului Schengen, Afaceri Europene şi Relaţii Internaţionale, chestor şef de poliţie Marian Tutilescu, a participat, în perioada 24-25 mai a.c., la Reuniunea ministerială a Forumului Salzburg, care s-a desfăşurat la Praga. Miniștrii prezenți la eveniment au semnat o scrisoare comună adresată președinției daneze și cipriote a Consiliului UE și Comisiei Europene, prin care au subliniat necesitatea ca la Consiliul JAI din septembrie 2012 să se adopte o decizie favorabilă cu privire la aderarea României și Bulgariei la Spațiul Schengen.Totodată, a fost semnat un Acord în domeniul cooperării privind protecția martorilor.Miniștrii au semnat și Declarația comună prin care au exprimat susținerea pentru adoptarea Pachetului Guvernanța Schengen, ca instrument de întărire a regulilor care guvernează spațiul de Libertate, Securitate și Justiție, fiind subliniată necesitatea implementării, în continuare, a Strategiei Uniunii Europene pentru Regiunea Dunării, precum și necesitatea întăririi măsurilor de combatere a criminalității informatice ca mijloc de implementare a strategiei UE privind securitatea internă.
Participarea șefului Departamentului Schengen, Afaceri Europene şi Relaţii Internaţionale, chestor şef de poliţie Marian Tutilescu, la lucrările Forumului Salzburg
Alte articole: