Ofiţerii Serviciului Antidrog din cadrul B.C.C.O. Piteşti şi procurorii D.I.I.C.O.T. – Structura Teritorială Piteşti au destructurat, în urma investigaţiilor, o grupare infracţională specializată în comerţ ilegal cu droguri de risc. Ieri, 16 iunie a.c., au fost organizate un flagrant şi percheziţii domiciliare la locuinţele suspecţilor.Poliţiştii Serviciului Antidrog din cadrul B.C.C.O. Piteşti au prins în flagrant, în ziua de 13.06.2012, pe B.I.A., de 23 ani şi E.D.M., de 32 ani, ambii domiciliaţi în municipiul Câmpulung, judeţul Argeş, în timp ce vindeau 310 grame de haşiş (rezină de canabis- drog de risc) în schimbul sumei de 2.500 de euro, într-o benzinărie de pe raza municipiului Piteşti.La percheziţiile domiciliare efectuate la locuinţele suspecţilor au fost găsite mai multe doze de haşiş şi sume de bani provenite din vânzarea drogurilor.În urma investigaţiilor s-a stabilit faptul că B.I.A. era liderul unei reţele infracţionale şi se aproviziona cu importante cantităţi de substanţe stupefiante din Spania, pe care le transporta disimulate în bagaje şi apoi le distribuia pe raza mai multor localităţi din ţară.Faţă de cei doi suspecţi, procurorul a luat măsura reţinerii pentru 24 de ore urmând a fi prezentaţi Tribunalului Argeş cu propunere de arestare preventivă pentru 29 de zile, ambii fiind cercetaţi pentru săvârşirea infracţiunilor prevăzută şi pedepsită de art. 2, alin. 1 şi art. 3 din Legea 143/2000, privind combaterea traficului si consumului ilicit de droguri. În cauză, cercetările sunt continuate.I.G.P.R. – Centrul de Informare și Relații Publice
Reţea specializată în trafic internaţional de droguri de risc, destructurată
Alte articole: