Dacă la ora 7.00 existau situații dificile cauzate de fenomenele meteo în 5 județe (Suceava, Botoșani, Iași, Olt și Caraș Severin), la această oră probleme se mai regăsesc doar în județele Suceava și Botoșani.În condițiile menținerii vântului puternic care viscolește zăpada, intervenția pentru deblocarea segmentelor de drumuri naționale și județene din Suceava și Botoșani este îngreunată, context în care se mențin închise tronsoane din 8 drumuri naționale și 20 drumuri județene.Structurile Ministerului Afacerilor Interne au intervenit în toate situațiile care au reprezentat urgențe din punct de vedere al salvării persoanelor blocate pe drumurile afectate de căderile de zăpadă și viscol. Astfel, în jurul orei 11.00, aproximativ 50 de persoane blocate pe DN17A în județul Suceava au fost adăpostite în localitatea Băcăuți, toate aflându-se acum în afara oricărui pericol.În ceea ce privește refacerea rețelelor de electrificare care afectează 60 localități, companiile de electricitate acționează în continuare în teren cu 29 de echipe.Reamintim că în ultimele 24 de ore, efectivele Ministerului Afacerilor Interne au acționat pentru înlăturarea fenomenelor meteo periculoase cu peste 800 de angajați din Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, Inspectoratul General al Poliției Române, Inspectoratul General al Jandarmeriei Române și Inspectoratul General al Poliției de Frontieră.Centrul Operativ constituit la Ministerul Afacerilor Interne, monitorizează în continuare situația existentă la nivel național, coordonând intervenția în situații de urgență pentru salvarea de vieți omenești și limitarea pagubelor materiale.
Situația operativă înregistrată la nivelul MAI, ora 14.00
Alte articole: