Trei persoane, suspectate de comiterea unui furt dintr-o societate comercială, au fost depistate în trafic de către poliţiştii sibieni, la scurt timp după comiterea faptei. În urma percheziţiilor corporale, poliţiştii au găsit banii reclamaţi ca fiind sustraşi din interiorul societăţii comerciale.La data de 9 august a.c., în jurul orei 12.30, Poliţia Oraşului Avrig a fost sesizată telefonic de către reprezentanţii unei societăţi comerciale din localitate cu privire la faptul că, două persoane, profitând de neatenţia unei angajate, au sustras încasările din societatea respectivă, după care au dispărut.În urma cercetărilor s-a stabilit că, respectivele persoane, de sex feminin, au părăsit locul infracţiunii cu un autovehicul ce efectua activitatea de transport persoane în regim taxi, motiv pentru care s-a dispus urmărirea autovehiculului. Cu puţin timp înainte de sesizarea furtului, în jurul orei 12.25, autoturismul a fost înregistrat de de radar circulând cu 71 km/h în interiorul localităţii Bradu. În momentul opririi autovehiculului, poliţiştii au fost sesizaţi de către Dispeceratul I.P.J. Sibiu despre faptul că, autoturismul respectiv este dat în consemn de către politişti din cadrul Poliţiei Oraşului Avrig, deoarece persoanele aflate în autoturism sunt suspectate de săvârşirea unei infracţiuni de furt. Astfel, au fost identificaţi Damian C., în vârstă de 33 de ani, Maria, Ş., în vârstă de 26 de ani şi Luciana R., în vârstă de 26 de ani, toţi din judeţul Prahova. Totodată, în urma percheziţiei corporale, poliţiştii au găsit şi suma de 1.200 de lei, reclamată ca dispărută.Oamenii legii au dispus reţinerea pentru o perioadă de 24 de ore a suspecţilor Damian C. şi Maria Ş., aceştia urmând a fi prezentaţi instanţei de judecată cu propunere de arestare preventivă. Cercetările sunt continuate de către poliţişti. I.G.P.R. – Centrul de Informare şi Relaţii Publice
Suspecţi de furt, identificaţi şi reţinuţi în trafic
Alte articole: