Doi tineri din judeţul Vrancea au fost surprinşi de poliţiştii buzoieni în timp ce încercau să valorifice la fier vechi aproximativ 400 de proiectile cu focos şi fără focos, precum şi peste 2.300 de fragmente de proiectile / Suspecţilor li s-a întocmit dosar penal pentru nerespectarea regimului materiilor explozive. Ieri, 10 mai, poliţiştii Biroului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Buzău au surprins în flagrant doi tineri, de 19, respectiv 25 de ani, din comuna Slobozia Bradului, judeţul Vrancea, în timp ce încercau să vândă la fier vechi mai multe proiectile.La controlul efectuat asupra autovehiculului cu care aceştia se deplasau, poliţiştii au găsit 392 de proiectile cu focos şi fără focos, de calibre cuprinse între 20 şi 100 mm şi peste 2.300 de fragmente de proiectile aflate în stare avansată de degradare, provenite de la proiectile ce anterior au fost distruse.Poliţiştii au luat legătura cu specialiştii din cadrul Inspectoratului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Buzău, care au ridicat proiectilele în vederea distrugerii.Pe numele celor doi vrânceni s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunii de „nerespectarea regimului materiilor explozive”, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 280 alin.1 din Codul Penal.CENTRUL DE INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICE-IGPR
Sute de proiectile descoperite de poliţiştii buzoieni
Alte articole: