Poliţiştii din Olt au ridicat, în vederea confiscării, peste 50.000 de ţigarete de contrabandă, în valoare de aproximativ 20.000 de lei, de la doi bărbaţi din Slatina. La data de 31 martie a.c., poliţiştii de investigare a fraudelor şi cei de la rutieră din cadrul I.P.J. Olt au oprit în trafic, în municipiul Slatina, un autoturism, în care se aflau doi bărbaţi de 33 şi 40 de ani.În urma controlului, în interiorul autoturismului au fost găsite 19.000 de ţigarete, dintre care 10.400 cu timbru de marcaj fiscal emis de ţări extracomunitare şi 8.600 fără timbru de marcaj fiscal. Ţigaretele, în valoare de peste 20.000 de lei, au fost ridicate, în vederea confiscării, de către poliţişti.De asemenea, autoturismul folosit la transportul ţigărilor a fost indisponibilizat.Ulterior, poliţiştii au efectuat patru percheziţii la locuinţele acestora, în Slatina şi localitatea Optaşi Măgura, judeţul Olt.În urma percheziţiilor, poliţiştii au identificat şi ridicat, în vederea confiscării, 34.540 de ţigarete netimbrate sau cu timbru emis de ţări extracomunitare.Cercetările continuă faţă de cei doi bărbaţi, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de contrabandă cu ţigări.I.G.P.R. – Centrul de Informare şi Relaţii Publice
Țigări de contrabandă, ridicate de poliţişti
Alte articole: