Un bărbat de 63 de ani din judeţul Gorj a fost depistat în trafic, de către poliţişti ai Poliţiei Oraşului Rovinari, în timp ce transporta aproximativ 13 tone de cărbune, fără documente legale de provenienţă. În urmă cu o zi acesta a mai fost depistat transportând alte 12,3 tone de cărbune.Deşi în urmă cu o zi, poliţiştii din cadrul Secţiei 5 Poliţie Rurală Rovinari l-au depistat şi sancţionat contravenţional pe G.E., de 63 ani, din Rovinari, judeţul Gorj, pentru că transporta 12,3 tone de cărbune fără documente legale de provenienţă, persoana în cauză a fost depistată, din nou, efectuând transport ilegal de cărbune.Astfel, în seara zilei de 13 iunie, în jurul orei 22:45, în timp ce acţionau pe DE 79 – comuna Bâlteni, pentru verificarea legalităţii transporturilor rutiere de mărfuri, poliţişti rutieri ai Poliţiei Oraşului Rovinari au oprit pentru control o autoutilitară condusă de către G.E. Şi de această dată, poliţiştii au constatat că persoana în cauză transporta cărbune energetic lignit – bulgări şi i-au solicitat să prezinte documentele de provenienţă.Conducătorul auto a declarat că nu deţine documente de însoţire pentru cărbunele transportat. S-a procedat la cântărirea încărcăturii şi s-a constatat că acesta transporta 12,9 tone de cărbune.Persoana în cauză a fost sancţionată contravenţional, cu amendă în cuantum de 1.000 de lei, iar cărbunele a fost indisponibilizat în vederea confiscării şi lăsat în custodia unei unităţi miniere.Poliţiştii continuă activităţile de cercetare pentru a stabili provenienţa cărbunelui, urmând ca în funcţie de rezultat să dispună împotriva transportatorului măsuri prevăzute de Codul de procedură penală.I.G.P.R. – Centrul de Informare și Relații Publice
Transport de cărbune, fără documente de provenienţă
Alte articole: