Două persoane, urmărite la nivel naţional pentru infracţiuni economice, respectiv infracţiuni contra persoanei, au fost depistate de poliţişti şi introduse după gratii.• Ieri, poliţiştii din cadrul Compartimnetului Urmăriri al Serviciului de Investigaţii Criminale Brăila l-au depistat şi reţinut pe C.T., de 45 de ani, din municipiu, urmărit la nivel naţional din data de 4 iunie a.c.. Acesta se sustrăgea executării pedepsei de 2 ani şi 4 luni închisoare pentru comiterea infracţiunii de evaziune fiscală.În urma investigaţiilor poliţiştilor a reieşit că, în perioada 2004-2005, bărbatul, în calitate de adiministrator al unei societăţi comerciale din Brăila, s-a sustras de la plata a peste 4.600.000 de lei (reprezentând impozitul pe profit şi TVA datorat bugetului consolidat al statului).Cel în cauză a fost încarcerat în Penitenciarul Spital Poarta Albă, din Judeţul Constanţa.• Tot la data de 9 august a.c., în jurul orelor 15.00, poliţişti din cadrul Postului de Poliţie Transporturi Feroviare Caransebeş l-au depistat, în zona staţiei CFR Caransebeş, pe G.M., în vârstă de 46 de ani, din Caransebeş, care figura urmărit naţional din data 23 iulie a.c..Pe numele lui a fost emis un mandat de arestare preventivă de către Tribunalul Timiş pentru săvârşirea infracţiunilor de act sexual cu un minor şi trafic de minori, bărbatul fiind introdus în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Timiş.I.G.P.R. – Centrul de Informare şi Relaţii Publice
Urmăriţi naţionali prinşi de poliţiştii din Brăila şi Caransebeş
Alte articole: