În perioada 18 – 19 iunie a.c., la sediul Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” are loc vizita de lucru a unei delegații din cadrul Şcolii Superioare pentru Administraţie Publică şi Aplicare a Legii din Bavaria, Germania, condusă de Hermann Vogelgsang, Friedrich Mulder şi responsabilul cu relaţiile internaţionale dr. Holger Nitsch. În programul vizitei au fost cuprinse întrevederi cu rectorul Academiei de Poliție “Alexandru Ioan Cuza”, chestor de poliție prof.univ.dr. Gheorghe Popa, dar și cu membrii din conducerea instituției.În cadrul întâlnirii au fost discutate aspecte legate de elaborarea unui proiect de protocol de colaborare între cele două instituții, document ce vizează pregătirea cadrelor şi schimbul de experienţă între profesori şi studenţi. Conducerea Academiei de Poliție “Alexandru Ioan Cuza”, acordă o deosebită atenţie posibilităţilor de dezvoltare a cooperării interuniversitare, între cele două instituții de învățământ, sens în care, programele educaționale elaborate la nivelul Academiei vizează o corelare cu programele europene de formare profesională.
Vizită de lucru la Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” a unei delegații din Germania
Alte articole: